Zdroj: Příčovy 2024 – Americko-ruská válka na Ukrajině (od 9:50)
(…) Když mám mluvit o mezinárodních souvislostech války na Ukrajině, řekl bych, že se jedná o rusko-americkou válku. Ta válka je samozřejmě tragédie pro nás Evropany, a samozřejmě dvojnásobná tragedie pro lidi, kteří tam pokládají své životy. Je jich už několik set tisíc mrtvých. Někdy může mít válka smysl, ale toto není ten případ, protože smysl této války je odvrátit neodvratitelné. A tím neodvratitelným je konec americké hegemonie. To je veškerý důvod, proč se tato válka vede. Američané si zvykli na pozici hegemona, tedy na toho, kdo je světě první, nikdo mu není roven a oni všem ostatním říkají, co mají dělat. To je role hegemona. Americká hegemonie jde už nějakou dobu do háje. To všichni vědí, vědí to i Američané, ale ještě se pokoušejí co nejvíce urvat. To znamená, že se pokoušejí zastavit mocenský vzestup těch, kteří tu hegemonii budou ohrožovat… Američané vědí, že každý hegemon jednou skončí a chtějí ten moment odchodu za prvé co nejvíce oddálit, ještě si to pár desetiletí užít, a chtějí zkomplikovat život těm, kteří budou po nich nastupovat, což je celkem racionální strategie. Na tom není nic špatného, tohle dělá každá velmoc. Takhle se bude chovat každá velmoc. V tomhle nejsou Američani mimořádně zkažení nebo výjimeční.
Problém Američanů je, že oni musí tyhle věci vždy zabalit do nějakých vznešených ideálů, takže oni musí lhát trochu víc než ostatní. Když se podíváme na propagandu, tak samozřejmě každý stát dělá svou propagandu…Nenajdete v historii nějaký systém, který by se nesnažil propagandou získávat ostatní pro to, co chce. Nicméně potřeba propagandy je ve Spojených státech mnohem větší než třeba v Rusku, právě proto, že oni musí ty věci obhajovat u voleb, musí to obhajovat před veřejným míněním. Putin z tohoto hlediska má jednodušší pozici. Z toho vyplývá, že ty hlavní lži dneska přícházejí ze Západu. To je docela důležitý důsledek.
K čemu dochází? Spojené státy se snaží zkomplikovat nástup těch nových mocností. Vidí, že Rusko se dostává nahoru…tak si říkají, je tu něco, co by mohlo to Rusko zbrzdit. A to je Ukrajina. To znamená, že nikdy nešlo o Ukrajinu samotnou. Vždycky šlo o to zabrzdit, zaměstnat Rusko. V nejlepším případě si Američané představovali změnu režimu, že Putinův režim se začne hroutit, nebo aspoň ty ekonomické náklady války mu zkomplikují život.
Je zajímavé, že ti američtí stratégové si nespočítali jednu věc, že ta jejich hegemonie už spoustě lidem na světě leze krkem. Oni skutečně věřili, že dokáží Rusko izolovat na mezinárodní scéně, že kvůli válce po roce 2022 udělají z Ruska mezinárodního vyvrhela. To se nepodařilo. Rusko je respektovaným partnerem globálního jinu. Tam se střídají návštěvy jeden za druhým. Teď tam nedávno byl indický premiér, přitom Indie není nějaká zapřisáhlá antiamerická velmoc. To je země, která má dobré vztahy s každým. S prezidentem Putinem se baví braziský prezident Lula. A samozřejmě , co by mělo Američanům vadit nejvíce, je rusko-čínské partnerství, protože nic neupevnilo rusko-čínské partnerství tak, jako válka na Ukrajině, protože Číňané vědí, že si nemohou dovolit, aby Rusové prohráli. Tohle Číňané skutečně nechtějí. Rusové si nemohou dovolit prohrát, to je celkem jasné proč, ale nemohou si to dovolit ani Číňani. A tohle je blok, proti kterému když stojí kolektivní Západ, tak je to poměrně složitý.
Američanům se to nepodaří, oni ten pád americké hegemonie naopak urychlují. V důsledku války na Ukrajině bude možná ještě o něco rychlejší než byl by bez ní.
Celý proslov zde (od 9:50)