BIG TECH a cenzura

Dej vědět známým

Benjamin Kuras: Facebook z mé facebookové stránky smazal článek Pomalá sebevražda západní civilizace

Benjamin Kuras, spisovatel, novinář a bývalý pracovník české redakce BBC:  “Původně geniální vynález, jak zmnohonásobit svobodu informací a zapojit do ní miliardu lidí globálně, se proměnil v nástroj cenzury. Buď na příkaz státu, jak je tomu v Německu, nebo na příkaz pokrokářských politicky korektních technokratických elit, které sociální sítě řídí z kalifornského Silicon Valley a cenzurují anglické jazykové verze. Na čí příkaz smazává vstupy v Česku nevím, ale napadnout stránku jednoho ze senátních kandidátů vypadá jako útok nějakých politických kruhů, jimž tento kandidát vadí. Čili útok na férovou volební soutěž. Tedy pravděpodobně protiústavní trestný čin…U mě to začalo, zatím bylo jen vymazání jednoho článku. Horší je zrušení kompletního facebookového účtu, jako se to stalo Naštvaným matkám, ve stejném týdnu.”
Zdroj: ParlamentniListy.cz

Projet Veritas: Politická cenzura ze strany BIG TECH

Americký prezident Donald Trump: Google ovliňuje volby

Donald Trump: “Sundar Pichai, CEO Googlu, byl v Oválné pracovně a úporně se mě snažil přesvědčit, jak moc za mnou stojí, jak skvělou práci administrativa odvádí, že navzdory všemu, co bylo řečeno, Google nemá nic společného s čínskou armádou, že v roce 2016 nepomáhal podfukářské Hillary, aby nade mnou zvítězila, a že NEPLÁNUJE nezákonně podvracet volby v roce 2020. Znělo to dobře, dokud jsem se neuviděl Kevina Cernekeeho, technika Googlu, který říkal hrozné věci o tom, co dělali v roce 2016, a že chtějí „udělat všechno pro to, aby Trump v roce 2020 nevyhrál“. Lou Dobbs uvedl, že se jedná o podvod na americké veřejnosti. Peter Schweizer přesvědčivě prohlásil, že potlačili negativní informace o Hillary Clintonové, a posílili negativní informace o Donaldu Trumpovi. To vše je naprosto nezákonné. Sledujeme Google velmi pečlivě.”
Zdroj: Facebook Donalda Trumpa, překlad BezCenzury.org nebo článek zde.

Facebook omlouval násilí proti „nebezpečným jedincům“, pak obrátil

Ian Miles Cheong: “Nejnovější aktualizace zásad Facebooku podporovala násilí proti Paulu Josephu Watsonovi a Alexi Jonesovi. Facebook vydal a později smazal své nové zásady uvádějící postoj podporující násilí proti zakázaným osobám, jako jsou Paul Joseph Watson a Alex Jones, kterým byl vydán pro tuto platformu zákaz. Aktualizace byla zveřejněna na stránce Zásady komunity, ale v reakci na rozsáhlé, silně negativní online ohlasy byla opět stažena. Aktualizace zněla: „Nezveřejňujte: Hrozby, které by mohly vést k smrti nebo jiným formám závažného násilí vůči jakýmkoliv cílům (pokud cílem není organizace nebo jednotlivec, na něhož se vztahují zásady naší organizace vůči nebezpečným jedincům). V květnu vydal Facebook zákaz pro větší počet konzervativních politických autorit, včetně Paula Josepha Watsona, kterého označil za „nebezpečného jedince“. Více v článku zde.
Zdroj: HumanEvents.com, překlad BezCenzury.org

Facebook, Google, Twitter a Apple jdou v USA k soudu kvůli cenzuře

Eva Svobodová: “Konzervativní pravicová komentátorka Laura Loomer patří do neveřejného seznamu “nebezpečných osob” sestaveného Facebookem. V květnu proběhla čistka, při které byly koordinovaně a naráz několika významným politickým komentátorům zrušeny profily na sociálních sítích. Lauře smazali její účty na Facebooku i Twitteru, každý měl přes 100 000 odběratelů. Nyní žaluje “BigTech” firmy, tedy Google, Facebook, Twitter a Apple za spiknutí za účelem omezit jeji ústavní právo na svobodu projevu a porušení antitrustových zákonů. Žaloba je součástí začínajícího tažení proti narůstající a nekontrolovatelné moci big tech korporací. Jde o to, že možnosti internetových gigantů ovlivňovat veřejné mínění a politické poměry v zemích už dávno překročily meze pouhého monopolu a představují zásadní ohrožení demokratického systému jako takového
Zdroj: blog Evy Svobodové na iDNES.cz

Google manipuluje uživatele, odhalilo nyní již zablokované video na YouTube

Petr Šváb: “24.června zveřejnil Project Veritas na YouTube video, které odhaluje metody, kterými Google ve svých produktech protlačuje uživatelům svůj pohled na svět. Obsahuje rozhovory s několika zaměstnanci společnosti a také interní dokumenty. Ještě toho večera bylo video na YouTube zablokované. Jedna vysoce postavená zaměstnankyně natočena skrytou kameru dokonce mluví o cíli Google zabránit americkému prezidentu Trumpovi, nebo někomu podobnému jako je on, aby byl znovu zvolený. Toto potvrzuje i další zaměstnanec společnosti, který ve videu vystupuje anonymně.”
Zdroj: The Epoch Times

Vyhledávání Googlu manipulovalo volbami ve prospěch Clintonové

Matěj Schneider: “Soudní komise amerického Senátu si minulý týden pozvala jako hosta behaviorálního psychologa Roberta Epsteina, který měl jejím členům vysvětlit, jak velký vliv můžou mít technologičtí giganti na průběh amerických voleb: „Data, která jsem posbíral od roku 2016, ukazují, že Google zobrazuje americké veřejnosti obsah, který je zaujatý ve prospěch jedné politické strany – strany, kterou já preferuji, ale to je irelevantní. Žádná soukromá firma by neměla mít právo manipulovat velkou částí populace na základě svých vědomostí,“ řekl Robert Epstein v úvodu svého senátního slyšení. Podle Epsteinova výzkumu přinesly při minulých prezidentských volbách algoritmy Googlu minimálně 2,6 milionu hlasů předtím nerozhodnutých voličů do tábora Hillary Clintonové. Horní hranice jeho odhadu je 10,4 milionu hlasů pro Hillary Clintonovou.”
Zdroj: Český rozhlas, Radio Wave

Sekce 230 amerického zákona o komunikaci: Je Facebook platformou nebo vydavatelem?

Facebook využívá výjimky ze zákona – sekce 230 amerického zákona o komunikaci – když se tváří jako platforma (není zodpovědný za obsah), ale zároveň dělá editoriální rozhodnutí, když určuje který obsah je správný a který ne – jako zpravodajská média – čímž porušuje svobodu projevu. Tento rozpor uniká většině českých komentátorů na toto téma. Více v článku Pavla Kasíka: “Zuckerberg na otázku senátora Dana Sullivana, zda je Facebook platforma nebo vydavatel, odvětil, že Facebook je technologická firma, která neprodukuje obsah: „Ale neseme určitou zodpovědnost za to, jaký obsah se na platformě nachází. Být zodpovědný za obsah neznamená, že jsme vydavatelé.“ Toto rozlišení mezi „platformou“ a „vydavatelem“ je v USA důležité, protože tzv Sekce 230 amerického zákona o komunikaci z roku 1996 chrání platformy před zodpovědností za obsah. Obsah, kterému dávají platformy prostor, ale který produkují uživatelé. Kdyby byl Facebook z pohledu amerického práva vydavatel, vztahovala by se na něj pravidla ochraňující svobodu slova, ale na druhé straně by byl Facebook přímo zodpovědný za veškerý obsah, který je na jeho webových stránkách dostupný, což by byla pro Facebook, který využívají dvě miliardy uživatelů, noční můra.”
Zdroj: iDNES.CZ.

Google a Facebook mají monopol na veřejnou debatu a zneužívají toho

Pavel Machota: “Google a Facebook mají každý miliardy uživatelů, a jsou tak těmi nejfrekventovanějšími bránami do světa internetu. Na svoji webovou stránku si můžete napsat, co chcete, ale Google a Facebook rozhodnou, zda si to přečtete jen vy a vašich pár kamarádů, anebo to bude text, který ovlivní statisíce lidí. Facebook a Google tak mají obrovskou moc ovlivňovat politiku, a to často i skrytě, doutná v nich obrovské nebezpečí pro naši svobodu a demokracii. Kdyby se například dodavatel elektřiny rozhodl, že nebude zeleným aktivistům dodávat proud, protože považuje jimi hlásané názory za nebezpečné a škodlivé, a nechce napomáhat jejich šíření skrze dodávání proudu pro jejich počítače, okamžitě by se stal předmětem zkoumání regulačních orgánů a zřejmě i justice, protože by bezpochyby šlo o diskriminaci zákazníka.”
Zdroj: Lidovky.cz

Facebook a další technologičtií obři v ohrožení

Pavel Machota: “Republikánský senátor Josh Hawley podal před prázdninami (2019) návrh zákona, který by společnostem provozujícím sociální sítě zakazoval porušovat princip názorové neutrality a cenzurovat politické příspěvky svých uživatelů. Názorovou neutralitu by nesměli porušovat zaměstnanci ani algoritmy dané společnosti a jeho dodržování by kontrolovala a sankcemi vynucovala Federální komise pro obchod. Ta komise, která tento měsíc vyměřila Facebooku onu obří pokutu.Hawleyho zákon by se týkal online platforem, které mají více než 30 milionů uživatelů v USA nebo více než 300 milionů uživatelů celosvětově, případně celosvětové tržby přesahující 500 milionů dolarů.
Zdroj: Lidovky.cz

Dennis Prager: Google / YouTube cenzuruje konzervativce

Dennis Prager:”Minulý týden jsem na pozvání senátora Teda Cruze mluvil před Právním výborem Senátu o tom, že Google umístil více než 60 videí Prager University na seznam s omezeným přístupem. Tato videa tedy nemůže vidět žádná rodina, která má na YouTube (vlastněný firmou Google) nastavený filtr na pornografii a násilí. Podobně ho neuvidí ani žádná škola nebo knihovna. Toto prohlášení se netýká jen toho, za čím stojím já a PragerU, týká se i společnosti Google. Pokud byste si chtěli prezentaci pustit, je k dispozici zde. Více v článku zde.
Zdroj: Daily Wire, překlad BezCenzury.org

Facebook: Tommy Robinson, ten, jehož jméno nesmí být vysloveno

Eva Svobodový, blogerka: “Politická cenzura vymazává informace několik let zpátky. Blokuje, likviduje účty. Trestá i za napsání pouhého jména politického aktivisty. To není internet Rudé Číny, to je Facebook! Tou orwellovskou “neosobou”, po které nesmí zůstat ani zmínka, je Tommy Robinson. Ano, to je ten Brit, díky jehož neúnavným veřejným aktivitám (díky kterým přišel několikrát málem o život) musel britský stát po letech přiznat svoji veřejnou a nesmazatelnou hanbu: tisíce školaček, od konce 80. let zneužívaných pákistánskými pedofilními gangy a státní systém, úřady, policie i politici kteří to kryli a utajovali ve strachu o pověst multikulturalismu. To se neodpouští. Tommy se stal nežádoucí osobou. Jeho stránky byly vymazány z virtuální existence na Facebooku, Instagramu i YouTube.

Zdroj: Blog Evy Svobodové na iDnes.cz nebo rozhovor s Pavlem Hasenkopfem na ParlamentniListy.cz

Další příklady cenzury a manipulace ze strany BIG TECH na zahraničních webech

Humanevents.com
Daily WireDej vědět známým