Svoboda slova v ohrožení

“Co se při policejním vyšetřování stalo? Harry Miller: “Policie měla třicet mých tweetů. Zeptal jsem se, čeho špatného jsem se dopustil. A v ten okamžik mi policista řekl tu nesmrtelnou větu: ‘Musím prověřit vaše myšlení.’ Bohužel máme v posledních měsících namířeno stejným směrem: Vláda zavedla pojem předsudečná nenávist. Marian Kechlibar

26. srpna 2019 schválila vláda Andreje Babiše nominaci Věry Jourové na post eurokomisařky pro období 2019 až 2024.

EU a OSN proti svobodě slova

Doporučujeme články na téma novodobé cenzury na Gatestone Institute:

Markéta Šichtařová: Regulací fake news odnaučíme lidi myslet

Markéta Šichtařová, nejčtenější a nejcitovanější česká ekonomka, vystudovala VŠE a působila na analytických pozicích ve Volksbank CZ: V knize S androidkou v posteli se Šichtařová zabývá i trendem fake news a říká, že jsou dezinformace obecně přeceňovány a to je nejen zbytečné, ale v některých ohledech i nebezpečné. V Rozstřelu pak mluvila i o tomto tématu. Podle ní by se tzv. fake news neměly regulovat. „Regulací odnaučíme mladé i starší lidi vlastnímu myšlení, stanou se z nás velice snadné oběti fake news, protože je nebudeme umět rozpoznat,“ argumentovala ekonomka. Navíc je podle ní boj proti desinformacím častěji spíš bojem proti opačným názorům. Podle ní přitom indoktrinace „tím správným názorem“ prostupuje celou společností.
Zdroj: iDNES.CZ, vyzkoušejte iDNES Premium

Jiří Fuchs: Politická korektnost jako nástroj novodobé inkvizice

Jiří Fuchs, filozof, šéfredaktor Distanc, lektor Academia Bohemica, spolupracovník Občanského institutu, autor sedmisvazkové řady FILOSOFIE: “Politická korektnost (PC) svou povahou i svými rozměry, svou arogancí, nesnášenlivostí a nenávistí k odpůrcům dobře odkrývá podstatu soudobé totality. Její totalitní charakter je patrný i v tom, že členové bruselského politbyra, aktivisté nátlakových skupin či agenti politických neziskovek a lidsko-právních organizací získali, ač nikým nevoleni, v demokratických společnostech Západu neomezenou moc v šíření amorálních a civilizačně sebevražedných programů totalitní ideologie neomarxistů a politiky dvojího metru…hlavním Cílem této ideologie (PC) je radikální změna někdejších západních společností, počínaje radikální hodnotovou reorganizací. Motivem těchto změn je hluboká nenávist k tradičnímu Západu, která je uměle živená dezinterpretacemi dějin a koncentruje se v zavilém odporu k bílému heterosexuálnímu muži.”
Zdroj: Distance.cz, knihy Jiřího Fuchse ke koupi zde

Evropa: Pojďme ukončit svobodu projevu!

Judith Bergman, právnička a politická analytička: “Při hlavním líčení bránil Peter M. své poznámky on-line a řekl: “Člověk nemůže ani vyjádřit kritický názor na uprchlíky, aniž by byl označen za nacistu. Chtěl jsem vytvořit diskusní fórum, kde můžete říkat své mínění o uprchlících …” Řekl, že ve své roli administrátora skupiny, odstranil pronacistické nebo radikální poznámky, ale protože Facebook smazal stránku, nemohl soudu předložit důkazy. Soudce ve svém verdiktu řekl, “v popisu skupiny je řada zobecnění s jasným pravicovým pozadím.” Peter M. byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na devět měsíců a jeho žena k pokutě ve výši 1 200 EURO s dodatkem soudce: “Doufám, že jste pochopili vážnost situace. Pokud budete přede mnou sedět znovu, skončíte ve vězení.”
Zdroj: Gatestone Institute

Označení “dezinformace”? Falešná hra

Jiří Fencl, mediální odborník: “Označení o dezinformacích, dezinformačních webech, kampaních apod je ryze falešná hra. Kdosi, kdo cítí ohrožení svého pohodlného života a opojen mocí začal do světa skrze finančně-nátlakové neziskové struktury vytrubovat do světa, že je plný lží, s nimiž je nutno vést totální válku. Způsobili si ploché vnímání světa kolem sebe, protože své životní problémy, které lidi učí se orientovat, řeší jednoduše tak, že si zaplatí jejich odstranění. Tito jednopóloví lidé označují ostatní za dezinformátory, protože nevnímají celou realitu. Znají jen pohodlí, dotace, spotřebu, válku a likvidaci nepohodlných. Stali se zcela bezuzdní a teď, kdy jejich špinavá hra narazila až na hranice vesmíru, se diví, že jejich dokonalý svět někdo ničí. Této hrstce tupců se ale jen začal zbytek světa konečně efektivně bránit.
Zdroj: Parlamentnilisty.cz

Moment “Slánský”: Nepodporuješ-li Brusel, jsi agent Moskvy!

Matyáš Zrno, český novinář, publicista a pracovník konzervativního think-tanku Občanský institut: “Jistě znáte příběh Rudolfa Slánského, generálního tajemníka Komunistické strany Československa. Celý život věrně sloužil myšlence komunismu, namočil si přitom ruce po lokte (i výše) od krve, aby ho nakonec vlastní soudruzi postavili ke zdi s odůvodněním, že je vlastně – imperialistický agent. Takový moment dnes zažívají někteří lidé, kteří konzistentně léta budovali a podporovali demokratickou a prozápadní Českou republiku – najednou na nich visí obvinění, že vlastně nahrávají zájmům Ruska. Stačí mít kritický pohled na některé politiky Evropské unie, klima nebo třeba manželství homosexuálů. Logika je jasná: nepodporuješ (plně) Brusel, podporuješ Moskvu!”
Zdroj: KonzervativniNoviny.cz

Islamofóbie jako nástroj na umlčení kritiků islámu

Benjamin Kuras: “Termín „islamofobie“ je umělým výtvorem, který podle mého názoru vymyslela skupina kolem ajatolláha Chomejního začátkem osmdesátých let. Tímto slovem jsou od té doby nálepkováni aktivní, nebo i jen potenciální obhájci demokracie. Jde o termín, který by měl vlastně vymizet ze slovníků, protože islamofobie v podstatě neexistuje. Slovo „fobie“ je psychický strach z neznámého, zatímco my již máme strach ze známého. Pro ty z nás, kdo mají obavy, že islám opravdu spěje do podoby, kterou měl v 7. století, což znamená k masovému vraždění a zotročování nevěřících, jsou tyto obavy oprávněné a potvrzené.”
Zdroj: Kupredudominulosti.cz
Dále článek: Závažná slova o cenzuře protiislámských myšlenek v Česku. Zdroj: Parlamentnilisty.cz

Mocný nástroj jménem Hate Speech

Jaroslav Ženíšek: “Alex Jones je americký moderátor a zakladatel serveru Infowars, konspiračního webu. Stránka Jonesova serveru Infowars byla nyní odstraněna z platforem Facebooku, YouTube a Apple, protože netolerují ,,hate speech“. Cenzura Alexe Jonese je nebezpečný precedent. Jones je nepochybně excentrický člověk… Ale i on má mít prostor pro svobodné šíření svého (často pravda bláznivého) vidění světa. Pokud bychom dnes totiž cenzuře Jonesových stránek aplaudovali, znamenalo by to, že bychom zcela ignorovali to nejpodstatnější: jestli nyní je částečně umlčen Alex Jones, kdo bude příště? Dnešní progresivní levice nečiní rozdíl mezi konspirátory typu Alexe Jonese a ostatními, jejichž myšlenky a projev jsou zcela kultivované, ale od jejího vidění politiky odlišné. V jejích očích jde o stejného nepřítele, který narušuje jí tvrdě tlačenou ideovou linii. Nikoli o oponenta, o nepřítele.”
Zdroj: Občanský institut

Kriminalizace názorů: Z románu 1984 se stal policejní manuál

Marian Kechlibar: “Na britském serveru Spiked, který se často věnuje otázkám svobody slova, vyšel rozhovor s Harrym Millerem. Ten se v lednu 2019 stal v Británii známý tím, že jej policie vyšetřovala kvůli retweetnutí „závadného limericku“ (krátké básnické formy): Spiked: Co se při policejním vyšetřování stalo? Harry Miller: “Policie měla třicet mých tweetů. Zeptal jsem se, čeho špatného jsem se dopustil. A v ten okamžik mi řekl tu nesmrtelnou větu: ‘Musím prověřit vaše myšlení.’ Bohužel máme v posledních měsících namířeno stejným směrem: Vláda zavedla pojem předsudečná nenávist. Před pár dny vyšla zpráva MVČR (pod vedením ČSSD) o projevech nenávisti (PDF), kde se kromě popisu skutečných zločinů objevily i extrémně vágní formulace o tom, že “většina médií na tzv. „alternativní“ scéně nadále útočila na pilíře liberální demokracie a šířila nenávistné obsahy”, dále poslankyně SPD Maříková byla vyšetřována za srovnání migrační vlny s nepůvodními (invazivními) druhy, čímž se měla dopustit přečinu podněcování nenávisti. Nejvyšší čas zpozornět, abychom se nedostali tam, kde se právě nachází Henry Miller, občan země, která kdysi byla synonymem pro politickou svobodu.
Zdroj: Kechlibar.net , další článek k tématu zde

Jaroslav Bašta: Ministerstvo strachu a Předsudečná nenávist

Diplomat Jaroslav Bašta: “…několik let trvající mesaliance mezi neziskovkami typu Evropské hodnoty a Ministerstvem vnitra přináší své ovoce. Konečně byl oficiálně definován ideozločin a může se začít budovat ministerstvo strachu, které nepochybně obohatí i nezávislí státní zástupci, takže soudů již nebude třeba”, “Podle jeho slov si politici neuvědomují, že svými kroky připravují cestu k volebnímu vítězství právě těm politickým silám, proti kterým dnes útočí. „Pak se změní vládní zadání a policie a státní zástupci budou přísně stíhat rasistické protibělošské útoky a všechny další xenofobní (třeba o ruských švábech), dosud tolerované.
Zdroj: Parlamentnilisty.cz

EU zavádí cenzuru, rozšiřuje Fake News a manipuluje tak volby do Evropského parlamentu

V roce 2016 Evropská komise donutila společnosti Facebook, Microsoft, Twitter a Youtube, aby do 24 hodin odstranily „nelegální nenávistnou, xenofóbní a rasistickou řeč“. Nenávistná řeč (hate speech) však není blíže definována a umožňuje internetovým gigantům mazat stránky s konzervativním euroskeptickým obsahem, satiru, stránky kritizující imigraci a islamizaci Evropy (z dob komunismu známe podobný termín na umlčení jiných názorů: štvavé vysílačky). Internetové společnosti musely dále souhlasit s tím, že budou pracovat jako generátory propagandy – mají nově „identifikovat a propagovat proti-narativy“. EU také tlačila na členské státy, aby ratifikovaly Globální pakt o migraci, jehož součástí byla kriminalizace kritiky migrace. EU dále radí novinářům, aby nespojovali teroristické útoky s islámem. Jinými slovy, pokyny žádají novináře, aby dezinformovali veřejnost a rozšiřovali fake news, proti kterým chce EU bojovat. Více v článku zde.
Zdroj: Bezcenzury.org

Advokátka: Pravda nikdy nemůže být trestný čin

Jana Zwyrtek Hamplová, advokátka, autorka stovek odborných článků a několika publikací, skoro dvacet let zastupitelkou města Mohelnice: ” Pravda nikdy nemůže být trestný čin, a ani když to zaobalíme, tak se lež nestane pravdou. Mám pocit, že v tomto světě teď žijeme, že ti, co kritizují otevřené názory, tak zavírají oči před pravdou a nutí nás ke lži. A já ve svém věku, už mám 50+, to už odmítám. Zažila jsem jak soudruhy, tak novou dobu, dokonce jsem se i aktivně účastnila po Listopadu jako člověk, který stával na pódiích. Stávala jsem vedle Klause, vedle politiků polistopadové éry ve svém rodném kraji. Už odmítám být v podstatě nucena, abych lhala. Prostě nikdo nemá právo nás nutit ke lži, ani EU, ani zákony. Zákony mají být od toho, aby umravňovaly pravidla chování mezi námi, a ne aby nás nutili k něčemu, co je proti přirozenosti.”
Zdroj: Kupredudominulosti.cz

Jiří Ovčáček: Seznamy nepohodlných podle estébáckého a kágébáckého vzoru

Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta a ředitel Tiskového odboru Kanceláře prezidenta republiky: “Bují cenzurní zásahy, lidé jsou vláčeni ministerstvem vnitra, policií a prokuraturou za výroky, za názory přicházejí vyhazovy z práce, normální lidské hodnoty jsou nálepkovány jako extremistické. Říct “máma a táta” je takřka ideovým zločinem. Bují netolerantní a totalitářské -ismy, které ve jménu té jediné možné pravdy a nejvznešenější myšlenky zraňují, utlačují, ničí lidské osudy. Tehdy i nyní je velká část českých politiků zbabělá. Bojí se, že je jinak uvláčí mainstreamová média, viditelný voj boje proti svobodě. Bojí se reportáží v České televizi nebo odsuzujícího spisku v Respektu a Deníku N. Bojí se “bojovníků s dezinformacemi”, kteří vytvářejí po estébáckém a kágébáckém vzoru seznamy nepohodlných.”
Zdroj: Svobodnynazor.cz

Pavel Hasenkopf: Posílejte mi příklady cenzury, vyzval právník

Pavel Hasenkopf, právník, od roku 2009 byl poradcem prezidenta Václava Klause: “Český elf si asi neuvědomil, že když se na mne zaměří, donutí mne bránit se a přidělá mi tak spoustu práce. Budiž, mají to mít. Takže pro začátek, chtěl bych si udělat sbírku postů, které byly smazány či dokonce následovala blokace, a to ve struktuře:co bylo zablokováno, jaký následoval trest, zda se to týkalo i soukromé korespondence (messenger), event. způsobená škoda (včetně nemateriální – např. ztráta klienta, to, že se k vám nedostala důležitá informace, apod.). To vše co nejvíce prokazatelným způsobem (printscreen apod.) a se zaměřením výhradně na posty, které musely být nahlášeny člověkem, a to člověkem znalým českého jazyka, tj. ne automatem. Pokud mi takovou dokumentaci chcete dát k dispozici, prosím o zasílání na mail cerny.kocour na gmailu.”
Zdroj: Post na Faceboku Pavla Hasenkopfa nebo článek na ParlamentniListy.cz

Tomáš Břicháček: Z obhajoby svobody, kterou jsem poznal v devadesátých letech, neslevím

JUDr. PhDr. Tomáš Břicháček, Ph.D., právník se specializací na právo Evropské unie a mezinárodní právo soukromé, publicista věnující se dění na úrovni EU, obecným otázkám evropské integrace: “Jako jedno z ohrožení svobody slova jsem už před časem označil tzv. boj proti dezinformacím. Uvedl jsem, že jej vnímám jako nástroj sloužící k umlčení nepohodlných názorů, k vytěsnění ideových protivníků z veřejné diskuse, k jejich převýchově a zastrašení”, “Publicistika je součástí svobody slova a veřejné diskuse v demokratické společnosti. Je to pole pro soutěž argumentů, pro přesvědčování druhých o vlastním pohledu na věc, využití práva projevit svůj názor. Autor jde se svou kůží na trh a je jen na něm, jak kvalitní produkt čtenářům předloží a jakým způsobem se u nich zapíše. To jediné, čeho by se však měl přitom obávat je, že u čtenářů propadne, nebo že jej překoná jiný diskutér.”
Zdroj: brichacek.blog.idnes.cz

Alexandr Tomský: Represivní tolerance liberalismu

Alexander Tomský, politolog, pedagog a překladatel: Nikdo netrumfne památný výrok Johna Stuarta Milla: „Snaha umlčet opoziční názor je velice zvláštní zlo, připravuje totiž lidstvo, současnou i budoucí generaci o poznání. Umlčet oponenta nás poškozuje, a to neméně, než když se mýlí, protože se tím připravíme o možnost svůj názor prohloubit střetnutím s omylem.” (O svobodě, 1859). ” … v zápase se socialismem a komunismem republikáni Ronalda Reagana a oné široké koalice skutečně vyhráli. Jenomže s nimi vyhrál i liberalismus, nikoli konzervatismus, ten už od pádu železné opony prohrává”, “Veřejný prostor, který měl zůstat vůči náboženství neutrální, postupně vyplnilo politické náboženství sekulární etiky (feminismu, multikulturalismu, potratů, eutanázie, libovolné sexuální orientace atd.) namířené proti národní identitě i věřícím.”
Zdroj: Novinky.cz

Benjamin Kuras: Omezování svobody slova vždycky bylo a je prvním krokem k nastolení totality

Benjamin Kuras, spisovatel, novinář a bývalý pracovník české redakce BBC: “Omezování svobody slova je vždy prvním krokem k nastolení totality. Další krok k totalitní cenzuře vidíme ve Francii, kde Macron prohlásil, že autoři takzvaných projevů nenávisti – a kdo definuje, co je projevem nenávisti, není ještě jasné – by mohli mít zákaz Facebooku, přístupu k internetu na celý život. Takže se to žene směrem k větší cenzuře a menší možnosti volby informačních zdrojů.”
Zdroj: Kupredudominulosti.cz

Tomáš Kňourek: Novinářský aktivismus a autocenzura

Tomáš Kňourek, novinář, od roku 2013 člen Rady Českého rozhlasu: “Hlavním problémem médií jsou již zcela neskrývaný aktivismus některých novinářů, jejich práce se zdroji informací a s tím související autocenzura – nesmějí se citovat zdroje, které jsou na indexu vytvořeném nejrůznějšími lobbistickými think-tanky a jejich štědrými chlebodárci. Stačí za peníze daňových poplatníků napsat jakýsi seznam darebáckých dezinformačních webů šířících „fake news“ – mediálně i politicky ho zpropagovat a pak mi ukažte novináře, který tento zdroj zpráv bude při své práci používat. Byl by okamžitě zlynčován a nazván minimálně ruským švábem. Když to shrnu, chtějí omezit spektrum názorů a informací, které se posluchači, divákovi či čtenáři nabízejí.”
Zdroj: Parlamentnilisty.cz

Marek Stoniš: Pošpinit, udat, vyloučit.

Marek Stoniš: “Čtu spoustu radikálně levicových názorů, s nimiž bytostně nesouhlasím. O tom, jak by měl být podle věrozvěstů politické korektnosti současný svět uspořádán, nejlépe bez aut, plastu i soukromého vlastnictví; o světě, ve kterém se budou rodit děti do rodin s dvěma muži nebo třemi ženami; o světě, v němž budeme chodit po špičkách kolem agresívních ideologií, vypalujících křesťanské kostely a vyhánějících evropské Židy; o světě, ve kterém budou všichni lidé bohatší o to, co bohatým vytáhnou z peněženek. Jde o postoje, jež dnes udávají tón, jsou v módě a se kterými, dovolíte-li si nesouhlasit, stanete se bez milosti neslušným člověkem, extremistou, xenofobem. Nebo ještě něčím horším. Třeba nacistou. Přestože si někdy můžu ukroutit hlavu, nikdy by mě ani nenapadlo, abych se snažil vytlačit nebo nahlásit kamsi na ústředí ideopolicie autory, nositele z mého pohledu zcela pokřivených názorů.”
Zdroj: Reflex.cz

Nálepka fašismu aneb jak umlčet oponenta bez argumentů

Alexander Solženicyn prohlásil: „Nálepka fašismu je to samé jako svého času stigmatizující nálepka „třídní nepřítel“. Je to úspěšná metoda, kterou se dá oponent srazit k zemi, dají se mu zacpat ústa, přivolat na něho represe a dle potřeby to v médiích zveřejňovat.“
Zdroj: Wikipedia