Zdroj: Džihád – a obvyklá výmluva – v Torontu
Autor: Robert Spencer
24.července 2018
Další případ globální epidemie psychických nemocí.
V neděli večer kráčel klidně muslim jménem Faisal Hussain ulicí Danforth Avenue v torontské městské části Greektown. Díky restauracím a kavárnám jde o oblíbenou oblast. Hussain vytáhl zbraň a začal do některých z těchto restaurací pálit. Dva lidi zastřelil a 13 zranil.
Nejlogičtějším vysvětlením tohoto činu je, že Hussain tím reagoval na výzvu Islámského státu (ISIS) a organizace Al-Káida vůči jednotlivým muslimům vraždit civilisty západních zemí. Islámský stát tuto výzvu vydal v září 2014:
“Ó movahhedi, nedovolte, aby vás tato bitva minula, ať jste kdekoliv. Musíte zasáhnout vojáky, vlastence a jednotky tawaghitů. Udeřte na jejich policii, bezpečnostní síly a členy zpravodajských služeb, stejně jako na jejich zrádné agenty. Ničte jim postele. Ztrpčujte jim život, ať se zaměstnávají sami sebou. Když budete moci zabít nevěřícího Američana nebo Evropana – obzvlášť zlovolného a špinavého Francouze, Australana, Kanaďana nebo jiného bezvěrce z prostředí nevěřících, kteří vedou válku včetně občanů zemí, které uzavřely koalici proti Islámskému státu, pak se spolehněte na Alláha a zabijte ho jakýmkoliv způsobem, jak to jen půjde… Jestliže neseženete improvizovanou výbušninu nebo kulku, pak si vyhlédněte nevěřícího Američana, Francouze nebo kteréhokoliv z jejich spojenců. Rozbijte mu hlavu kamenem, zavražděte ho nožem, přejeďte autem, shoďte z výšky, uduste nebo otravte…”
Hussainova rodina však přišla s jiným vysvětlením. Jeho rodiče vydali prohlášení: „Náš syn měl vážné psychické problémy, celý svůj život bojoval s psychózou a depresemi … I když jsme po celý jeho život plný zápasů a bolesti dělali, co bylo v našich silách, abychom mu pomohli, nikdy jsme si nepředstavovali, že jednou vezme takový devastující a destruktivní konec.“
Znělo by to přesvědčivěji, kdybychom to neslyšeli už tolikrát, tolikrát předtím. Jen několik z mnoha dostupných příkladů:
Minulý týden v Paříži napadl muslim devětašedesátiletého Žida, srazil ho k zemi a pak ho táhl za vlasy. Přitom křičel „Alláh akbar, smrt Židům, ať žije Hitler.“ Útočník byl odeslán k psychiatrickému vyšetření. Francouzské úřady ani nenapadlo, že by mohlo jít o teroristu džihádu se speciální nenávistí islámu vůči Židům.
Podobně ani muslim, který se v červnu 2017 procházel židovskou čtvrtí Londýna a vykřikoval: „Alláh, Alláh“ a „Všechny vás zabiju,“ nebyl džihádista. Mluvčí policie vysvětlil: „Byl policií zadržen v souladu se Zákonem o duševním zdraví. Nikdo nebyl zraněn. Případ nebude posuzován jako související s terorismem.“
V červnu 2017 muslim ve stanici metra ve švýcarském Lausanne začal křičet „Alláh akbar,“ což způsobilo, že dojíždějící začali v hrůze prchat. Nebylo však třeba si dělat žádné starosti:
prokurátor vysvětlil, že „šlo o osobu, která měla obavy, že je její život v ohrožení. Krize vyústila až v paranoiu. Proto začal volat o pomoc k bohu. A právě to minulý pátek v metru dělal, když křičel Alláh akbar.“
V březnu 2017 napadl v Německu muslim 59-letého muže jedoucího na kole a udeřil ho do lebky kladivem. Policie oznámila: „Podezřelý je možná psychicky nemocný,” a zdůraznila, že se nejednalo o útok džihádu, protože útočník byl prostě „psychicky nemocný“. Ani další muslim v Německu, který zranil na vlakovém nádraží devět lidí sekerou, nebyl bojovník džihádu, měl „problémy s mentálním zdravím“.
V květnu 2016 na vlakovém nádraží poblíž Mnichova muslim za křiku hesel „Alláh akbar“ a „Nevěrci musíte zemřít“ pobodal čtyři lidi, z nichž jeden zemřel. Bavorští zástupci pro otázky bezpečnosti však ihned popřeli, že by „měl islámský extrémistický motiv”. Co tedy onen útok vyvolalo? Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann prohlásil, že útočník trpěl psychickou poruchou.”
Jiným muslim byl zadržen v červnu 2016 pro přípravu džihádistického útoku na turisty a policii. Byl přistižen s nožem a mačetou. Podle deníku Telegraph „měl podezřelý dřívější psychiatrické problémy a byl diagnostikován jako schizofrenik, nicméně i tak je považován za ‚skutečně radikalizovaného‘ s ‚nebezpečným profilem‘.
V srpnu 2016 pobodal muslim v Londýně šest lidí, jednoho z nich usmrtil. BBC uvedlo, že „pomocný policejní komisař pro zvláštní operace Mark Rowley prohlásil, že vyšetřování čím dál víc ukazuje na to, že útok vyvolaly psychické problémy.“
Stejný verdikt padl i v případu Gyulchehra Bobokulova, muslimky, která v květnu 2016 sťala čtyřletou holčičku a poté pochodovala s její hlavou ulicemi Moskvy. Vykřikovala „Alláh akbar“, mávala hlavou dívenky a prohlašovala, že jí Alláh přikázal dívku popravit. Vypadá to, že má přítele z Islámského státu. Stala se věřící nedlouho před tímto činem, kdy taky začala nosit hidžáb. Pohlásila, že poprava byla odplatou za ruské nálety na muslimy v Sýrii. Synovi řekla, že se má pětkrát denně modlit a žít podle zákona šaría. Navzdory tomu všemu však byla prohlášena za nepříčetnou a nebyla pohnána k soudu.
V Uruguayi muslim s výkřikem „Alláh akbar“ zapíchl židovského muže a později vysvětloval, že spácháním této vraždy „poslechl Alláhův příkaz“. Soudce však rozhodl, že „trpí chronickou psychózou schizofrenického typu“ a „není schopen rozpoznat protiprávnost jeho jednání“.
Stejně tak muslim, který v červenci 2016 křičel „Alláh akbar“ před Brooklynskou synagogou a v autě měl dva nože, nebyl podle New York Daily News důvodem ke znepokojení: „vyšetřování NYPD a FBI prokázala, že dvaatřicetiletý Joudeh byl citově narušeným jedincem a ne teroristickou hrozbou“.
Psychické choroby jsou také příčinou antiamerikanismu mezi muslimy. Military Times informoval, že v listopadu 2015 „jordánský policejní kapitán zahájil v mezinárodním policejním výcvikovém středisku palbu, zabil dva Američany a tři další osoby. Vláda následně vykreslila policejního kapitána jako člověka s problémy.“ Samozřejmě. Kdo jiný by mohl být? To, co lidé, kteří hodnotí džihádistické činy jako duševní nemoc, nikdy nezvažují, že by to mohlo být obojí. Pokud Faisal Hussain během svého života opravdu zápasil s problémy duševního zdraví, jak tvrdí jeho rodina, mohl se považovat za člověka pod kletbou Alláha a rozhodl se udělat něco velkého, aby si zasloužil od božstva milost.
A islám učí, že neexistuje větší skutek než džihád: v hadísu je muž, který se ptá Mohameda: „Řekni mi o skutku, který by se rovnal džihádu (svou odměnou).“ Mohamed odpověděl: „Takový skutek nenacházím.“ (Bukhari 56.4.2785)
Pokud Faisala Hussaina trápila představa, že zhřešil, mohl se snažit zvrátit jazýček na vahách tak, aby jeho dobré skutky převážily ty špatné (Korán 21:47), a to skutkem, který je podle Mohameda největším ze všech. Stručně řečeno, neexistuje žádný důvod, proč by teroristický čin džihádu nemohl být proveden někým, kdo je na psychicky hraniční osobnost, a spousta důvodů, proč by se někdo, kdo je psychicky labilní, mohl rozhodnout pro džihád.
Jistě však v dalších dnech slyšíme ještě více stejných starých výmluv, spolu s napomenutím, že pouze odmítnutím „islamofobie“ můžeme zabránit budoucím Faisalům Hussainům. Za duševní zdraví budoucích islámských džihádistů budou, stejně jako za všechno ostatní, zodpovědní nemuslimové, stejně jako je povinností nemuslimů všemožně uhýbat, aby vyhověli muslimským požadavkům a zabránili tak „radikalizaci“.
Příkaz k džihádu v Koránu a Sunně je však neomezený. Džihád má být veden proti všem bezvěrcům, nejen proti těm, kteří jsou „islamofobičtí“ a nesmiřitelní. A tak všechna tvrzení po tomto posledním útoku džihádu, že skutečnými oběťmi džihádu jsou sami muslimové a že proto vyžadují zvláštní ohledy, mohou mít za následek, že takové ohledy v Kanadě Justina Trudeaua zdánlivě zabrání tomu, aby byli další Faisalové Hussainové extrémně frustrovaní, ale neudělají nic k otupení síly postupujícího džihádu.
Zdroj: JihadWatch.com
Překlad: BezCenzury.org
Autor Robert Spencer pochází z rodiny blízkovýchodních křesťanů, jeho rodiče museli uprchnout z území dnešního Turecka před muslimským pronásledováním. Robert Spencer vystudoval University of North Carolina v Chapel Hill – obor náboženství. Je předním americkým odborníkem na islámské náboženství a často přednáší na toto téma na amerických univerzitách. Napsal řadu knih na téma islámu a dvě jeho knihy se dostaly do žebříčku New York Times Bestsellers. V češtině zatím vyšly tyto knihy. V roce 2003 založil blog monitorující islamizaci Západu –JihadWatch.com