Facebook omlouval násilí proti „nebezpečným jedincům“, pak obrátil

Dej vědět známým

Nejnovější aktualizace zásad Facebooku podporovala násilí proti Paulu Josephu Watsonovi a Alexi Jonesovi.

Autor: Ian Miles Cheong, HumanEvents.com, 12. července 2019

Facebook vydal a později smazal své nové zásady uvádějící postoj podporující násilí proti zakázaným osobám, jako jsou Paul Joseph Watson a Alex Jones, kterým byl vydán pro tuto platformu zákaz.

Aktualizace byla zveřejněna na stránce Zásady komunity, ale v reakci na rozsáhlé, silně negativní online ohlasy byla opět stažena.

Aktualizace zněla:

„Nezveřejňujte: Hrozby, které by mohly vést k smrti nebo jiným formám závažného násilí vůči jakýmkoliv cílům, přičemž hrozba je definována jako cokoliv z následujících:

  • prohlášení o úmyslu spáchat závažné násilí
  • nebo podněcování závažného násilí (pokud cílem není organizace nebo jednotlivec, na něhož se vztahují zásady naší organizace vůči nebezpečným jedincům,) nebo je popisován jako někdo, kdo páchal násilné nebo sexuální trestné činy, přičemž takový statut zločince či útočníka vychází ze zpráv v médiích, znalostí trhu zpravodajských událostí apod.“ (zdůraznění textu přidáno).

V květnu vydal Facebook zákaz pro větší počet konzervativních politických autorit, včetně Paula Josepha Watsona, kterého označil za „nebezpečného jedince“.

„Nyní je považováno za „progresivní“ umožnit hrstce firemních monopolistů určovat, kdo bude mít svobodu projevu a jaké názory může hlásat,“ napsal ke svému zákazu Watson.

„Jaký mělo smysl veškeré úsilí lidstva za posledních 300 let, jestli máme skončit s tím, že podmínky lidské civilizace nám bude z Kalifornie diktovat pár bezvýznamných počítačových exotů zpoza obrazovek svých MacBooků?“

Svou nedávnou aktualizací snad Facebook považoval za přípustné, aby jeho uživatelé vyhrožovali Watsonovi a jiným „nebezpečným jedincům“, které hází na jednu hromadu s Islámským státem a dalšími teroristickými organizacemi, z nichž některé si ale nadále na Facebooku udržují významnou přítomnost, a to včetně džihádistických organizací jako Hizballáh a Boko Haram nebo levicových Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC). Stránky věnované těmto organizacím lze snadno najít zadáním jejich názvu do vestavěného vyhledávače Facebooku.

„Největší světová společnost působící v oblasti sociálních médií s více než 2 miliardami uživatelů doslova říká, že je v pořádku podněcovat proti mně násilí, i když je to nezákonné. Malují mi na záda terč.“ – Paul Joseph Watson

Jak Watson uvádí, hrozby násilí proti němu v rámci Facebooku jsou podle zákonů Spojeného království nezákonné – bez ohledu na postoj Facebooku k této věci.

Na základě vlny negativních ohlasů na sociálních sítích Facebook svou aktualizaci zásad upravil. Firma vydala prohlášení, v němž uvedla, že dříve použitá slova byla „nepřesná“.

„Slova, jimiž jsme dříve vyjádřili naše zásady proti násilí a podněcování, byla nepřesná. Formulaci jsme poté změnili, abychom jasněji vysvětlili zásady i logický základ, z nichž vycházejí,“ uvedl Facebook. „V některých případech existují podmíněné hrozby nebo tužby namířené proti teroristům a jiným činitelům násilí (např. teroristé si zaslouží být zabiti), které nepovažujeme za skutečné hrozby, jelikož jim chybějí konkrétní důkazy, které by ukazovaly opak.“

Stojí za povšimnutí, že kromě tiché podpory násilí proti „nebezpečným jedincům“ společnost považovala za přijatelné také vyhrožovat komukoliv, o kom se uvádí, že spáchal násilné trestné činy nebo sexuální přečiny, přičemž o tom, kdo získá statut zločince nebo násilníka, rozhodují zprávy v médiích.

Jinými slovy, pokud jste soudem veřejného mínění uznáni vinnými, může vám jít kdokoliv beztrestně po krku.

Ian Miles Cheong je šéfredaktor listu Human Events
Překlad: BezCenzury.org


Dej vědět známým